Loading...
Ebru YılmazSayı 10

Büyüleyici Güzellikleriyle Mandarin Balıkları

Synchiropus splendidus

Büyüleyici Güzellikleriyle Mandarin Balıkları
“Synchiropus splendidus”

Sanki ünlü bir ressamın tablosu gibi sizi uzun uzun baktırır kendisine. Bakmaya doyamazsınız renklerine ve şirinliğine. O koyu mavi rengin üzerinde fırçayla boyanmışçasına rengarenktir gövdesi. Bu renkler ve çizgiler öyle özen ve itinayla kaplar ki gövdesini, sanki o da bunun farkındaymış gibi; ortamın en güzeli, en yakışıklısı benim dercesine bir eda, bir çalımla yüzer ki suda sormayın.


Denizlerin enteresan ve ele geçmesi en zor balıklarından olan bu balıklar, yaşadığı yörede “mandarin fish, mandarin dragonet ya da mandarin goby” olarak tanınır. Ülkemizde “mandalina balığı” diye de bilinir. Su altı fotoğrafçılarını kışkırtıcı güzellikleri ile cezbederek fotoğraf çekme isteği uyandırması yanında hiç de kolay poz vermezler. Genellikle resiflerin arasındaki kumluk bölgelerde, gruplar ya da çiftler halinde yaşayan balıklardır. Mandarin goby olarak adlandırılsa da goby ailesine değil, dragonet ailesine mensuptur. Collionymidae (dragonets) familyasından gelen bu balık sıra dışı renk ve davranışları ile her zaman aranan bir fotoğraf objesi olmuştur. Genellikle yavaş hareket ederler ve yaşama alanlarının dışına çıkmazlar. Deniz dibinde beslenme alışkanlığına sahip oldukları ve küçük olmaları sebebiyle pek görünmezler. Akvaryumlarda ise özellikle beslenme anlamında biraz zorluk çıkardığından bakımını profesyonel kişilerin tercih etmesi daha doğru olacaktır.
Nadir görülen bu balık, Hint okyanusu ve Pasifik sularında adaların kıyıya yakın mercan döküntü ve kırıkları arasında yaşamaktadır. Doğal ortamı Batı Pasifik’tir ve genellikle Ryukyu Adaları ile batı Avustralya arasında görülür. Korunmuş sığ lagünlerde grup halinde görülürler. Kırık mercanlar arasında saklanmayı tercih ederler, çok nadiren açık suda bulunurlar. Gövde ana rengi genelde mavi olup, turuncu ve turkuaz renklerde olanları da muhteşemdir. Erkek mandarin balığı dişisinden daha cüsseli olup, sivri dikenli sırt yüzgeçlerine sahiptir. Başka bir aynı cinsle karşılaştığında dikenlerini dik duruma getirir. Kendi türleriyle kavgaları ölümcüldür. Biri ölene kadar güçlü olan zayıfın peşini bırakmaz. Dişi mandarinler aralarında iyi geçinmelerine karşın erkekler diğer hem cinsleri ile karşılaşınca korkutma amaçlı olarak sivri uçlu sırt yüzgeçlerini dik konuma getirirler, eğer rakip taraf buna aldırış etmezse aralarında ölümcül bir mücadele başlar. Genellikle kavga ile sonuçlanan bu karşılaşmalar rekabet dolayısı ile daha çok akşam karanlığında, çiftleşme merasimi öncesi olmaktadır.


Sakin ve ani bir hareketle avlanan bir balıktır. Beslenmesi akvaryumlarda çok kolay değildir. Bakımında en büyük problem beslenmeleridir. Çünkü bu konuda oldukça seçicidir. Daha çok kopepodlar ile beslenirler. Fakat akvaryum içerisinde kopepodları besin olarak tercih eden başka ortakların bulunması balığı biraz sıkıntıya sokar. Bu nedenle ortamda besinine rakip olabilecek balık tutmamak gerekir. Aynı zamanda akvaryum içerisinde yer alan kopepodların rahatlıkla çoğalması amacı ile bol canlı kaya varlığı akvaryumlarda iyi olacaktır. Bazıları donmuş tuzlu su karidesi ve kan kurdu yiyebilir. Çok azı pelet yemlerden hoşlanır. Birçoğu ise amphipod ve copepod haricindeki hiçbir besini kabul etmez. Çok yavaş yüzmeleri sebebiyle diğer balıklarla yemek yarışına giremezler. Örneğin bu türle aynı yemlerden hoşlanan küçük lapinalar (wrasse) onlara göre çok hızlıdır. Yeni bir mandarin balığı alacaksanız daha önce iyi doyurulup doyurulmadığına dikkat edin. Karnı biraz şişkin ise yemek yiyordur. Ancak içine çökmüş bir karın, balığın uzun süredir aç kaldığı ve kolay kolay kendini toparlayamayacağı anlamına gelir. Bazı mandarin balıkları donmuş yemleri de yer. Eğer donmuş yemlerden hoşlanan bir mandarin balığı bulursanız hiç kaçırmayın.
Minimum akvaryum büyüklüğü 200 litredir ve en az 20-25 kiloluk resife ihtiyaç vardır. Resif bulundurmak çok önemlidir, çünkü kopepodların çoğalması buna bağlıdır. Akvaryumların oturmuş olması ve biyolojik döngüsünün sağlam olması, balığın sağlığı ve yaşaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle kopepodlar gibi canlıların, döngüsü oturmuş akvaryumlara mandarin balıkları konulmalıdır. Akvaryumlarda tuzluluk oranı 1.023 olmalıdır. İdeal pH değeri 8.2, ideal su sıcaklığı ise 25-27 derece olmalıdır. Kurulu resif akvaryumuna ihtiyaç duyar. Doğru akvaryum tesis edildiği sürece bakımı kolaydır.
Erkeklerde sırt kısmında diken şeklindeki uzantı daha belirgindir. Aynı zamanda erkekler daha büyük ve renklidir. Dişi ve erkek mandarin balığı üreme hareketlerinden sonra yumurtalarını dökerler. Yumurta döküldükten sonra balıklar yumurtalar ile ilgilenmezler. Bu nedenle yumurtaların da ayrılması gerekir. Mandarin balıkları döküntülerin arasından erkek ve dişi bir çift olarak su yüzeyine doğru 20-30 cm. yükselir, dişinin yumurtalarını bırakmasının hemen ardından erkeğin bunları döllemesi ile çiftleşme son bulur. Bütün bu olay 5 ila 8 saniyede gerçekleşir ve hemen aşağıya döküntüler arasındaki yuvalarına geri dönerler.
Mandarinler pahalı balıklardır ancak akvaryum içerisinde görsellikleri ile buna değer türlerdendir. Yaygın kanı bu türün yetiştirmesinin ve bakımının çok zor olduğu yönündedir.
Ancak tür hakkında araştırma yaparak, dengeli ve oturmuş bir akvaryumla rahatlıkla üstesinden gelinebilir.

  Doç.Dr. Ebru YILMAZ

© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.

Yazarın Diğer Yazıları


Mandarin Balıkları
Yeni Başlayanlar İçin Tür Tavsiyelerim
Acı Balık ve Tatlı Su Midyesi
Arapaimalar
Yeni Tank Sendromu
Pacular
Pangasiuslar
Akvaryum Terapi
Mutlu Balıklar Yetiştirmek

Kaynaklar:
MANDARİN BALIĞI (Synchiropus splendidus)
https://www.akvaryum.com/Forum/farkli_balik_turleri_-_mandalina_baliklari_k468262.asp

Mandalina Balığı (Mandarin Balığı) Hakkında Bilgi

Mandalina Balığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir