Loading...
Osman ÇelikSayı 7

Kedilerde İştah ve Yeme Bozuklukları

KEDİLERDE İŞTAH VE YEME BOZUKLUKLARI

Yeniden merhaba sevgili Evcilce okurları. Bu sayımızda kedilerimizin hayatlarını sürdürmelerini sağlayan yegâne kaynaklardan biri olan mama yeme alışkanlıklarını inceleyeceğiz. Evcil kedilerimizin sağlığı ile ilgili bize doğru bilgiyi verecek olan en önemli özellikleri iştahlarıdır. Bu yüzden onların beslenme periyotlarına dikkat etmeliyiz.

Çekirdek aileler kadar tek başına yaşayanlarımızın da evcil hayvanları vardır. Ben de tek başıma yaşıyorum ve önceki sayılarımızda bahsettiğim üzere hem evimde hem de işyerimde baktığım iki kedim var. Bir çekirdek ailenin bireyleri evlerinde beslediği petlerin sağlıklarıyla ilgili önemli dikkat edilmesi gereken değerleri fark edip onların daha iyi bir hayat sürmeleri için çabuk önlem alacaktır. Ancak tek başına yaşayan bireyler de bu dikkat edilmesi gereken izlenimler, istem dışı göz ardı edilebilir. Bu olumsuzluk kedimizin hayatını da etkileyecektir ve olası bir veteriner hekim müdahalesine geç kalınmış olması çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Kedinizin mama yiyor olması ve onun mama yediğini görmek neden önemlidir? Bazı hayvan severler bilirler; kimi kedi çok iştahlıdır. Sürekli mama yemek ister. Kimileri ise diyetteymişçesine mama yerler. Sabah doldurulan mama kabı akşam evinize döndüğünüzde bitmemiş olur. Bu durumlar kedinizin aynı biz insanlarda olduğu gibi kişilikleriyle alakalı olsa da; yine bizlerde de olduğu gibi iştahsızlık ve yemek yememe gibi durumlarda karşılaşılacak hastalık belirtilerinin de habercisidir. Öncelikle iştahı çok olmayan kedilere değinmek istiyorum. Kediniz de fark ettiğiniz durgunluk, hareketsizlik elbette sizi ilk an da endişelendirir. Fakat bu esnada onun çok az bile olsa mama yediğini görüyorsanız korkmanıza gerek yok. Çünkü bir kedi gerçekten bir hastalığa yakalandıysa hiç mama yemez. Bundan emin olabilirsiniz. O günlerde ki ruh hali, hareketsiz oluşu ve durgunluğu tamamen içinde bulunduğu dinginliğin iştahına da yansımış olan halidir. Siz evde yokken kediniz de bütün gün yatıp uyuyorsa, çok enerji harcamadığı için fazla da yemek ihtiyacı hissetmeyecektir. Bu gibi durumlarda az yemek yemesi aslında tamamen iyiye işarettir. Aniden kilo alması, ileride oluşacak olan hastalıklara da davetiye çıkaracaktır. Şu an 9 yaşında olan evimdeki kedim Çöl’ün her mevsim rutin bir yemek yeme alışkanlığı vardır. Yaz mevsimlerinde çok az yer, mama kabında bulunan mama hiçbir zaman eve geldiğimde bitmiş olmaz. Kış mevsiminde ise soğuk havalardan korunmak için içgüdüsel olarak normalden daha fazla yiyerek biraz vücudunda yağ depolar. Yetişkinlik dönemi boyunca yazın 4,2-4,3 kg ağırlığında olan kedim, kış mevsiminde 4,7-4,8 kg ağırlığına kadar çıkıyor. Onun bu düzenini uzun yıllardır gözlemliyorum.

Az mama yiyen kedilerden ya da az yedikleri dönemlerden bahsetmeye devam edersek, yukarıda da söylediğim gibi yemek yediğini görmeniz çok önemlidir. Sabah mama kabını doldurup akşam eve geldiğinizde belli belirsiz bir mama doluluk oranı ile karşı karşıyaysanız, yani yiyip yemediğinden emin değil iseniz mutlaka kedinizin ağız çevresini ve diş etlerini kontrol edin. Siz farkında olmadan kapmış olduğu bir enfeksiyon ağız bölgesinde başlayıp çoğalmışsa kediniz mama yemeyi keser. Bu bir kez başıma geldi ve ne yazık ki Çöl’ü 7 gün süre ile veteriner kliniğinde tedavi ettirdim. Mama yemediği 3. gün de endişelenerek veteriner hekimimize gittik. Hekimimiz ağız çevresinde başlayan enfeksiyonun yayılmaya başladığını söyledi. Bunu çok geç fark ettiğim için benim evde oral yol ile tedavi edebileceğim antibiyotikle iyileştirme sürecini çoktan geçmiştik. Her gün serum alması ve yine antibiyotik desteği gerekiyordu. Bu noktada sizlere söylemek istediğim önemli bir ayrıntı daha var. Ben evdeki kedime haftada 1 kez sıvı mama veriyorum. Bu periyotu uzun tutan okurlarımız var ise; kuru mamayı yemeyip sıvı mamayı tercih eden kedilerinde ağız çevresini mutlaka kontrol etsinler. Diş etlerinde enfeksiyon olan bir hayvan her zaman sıvı mamayı kuru mamaya oranla daha rahat tüketir ve bu da bizi yanıltabilir. Yani yukarıda da birkaç kez bahsettiğim gibi kedimizin hatur hutur ses çıkararak mama yediğini duymamız ve görmemiz çok önemlidir. Mama yemeyip, ağzında enfeksiyon oluşan kedim için veteriner hekimimiz en az 10 gün klinik tedavisi gerektiğini söylemişti. Bu süre içinde her gün düzenli olarak gidip kedimi gördüm. Seruma bağlıydı. Kafes psikolojisi de onu kötü yönde etkilediği için tamamen mama yemeye başladığı 7. gün de evimize geri döndük.

Şimdi bu problemin oluşma nedenleri de önemli. Yaşadığım bu olumsuzluğu bir önce ki sayımızda bahsettiğim oyun konusu ile ilişkilendirebilirim. Kendi yaptığımız oyun objeleri örneğin; plastik poşetlerden oluşturduğumuz oyun topları. Bu topları hemen hemen her gün yenilemeliyiz. Oynanan toplar evin tamamını dolaştığı için gözle göremediğimiz, mikron bakteriler; objeye nüfus edip kedimizin sağlığını etkileyebilir. Muhtemelen benim kedimde de bu yüzden bir ağız enfeksiyonu oluştu. O oyun topunu çöpe atıp yeni poşetleri kullanarak bir tane daha yapmak çok basit bir sterilizasyon örneğidir. Bu önlemler, kedinizin sağlığını koruduğu gibi sizi de finansal olarak hesap etmediğiniz bir sağlık faturasından korumuş olacaktır.
İştahı çok açık olan kedilerimize gelirsek; sürekli mama isteyen ve mama kabına konan yemeği ayırt etmeksizin bitiren kedilerimiz için de tedbiri elden bırakmamalı ve veteriner hekim kontrollerini yaptırmalıyız. Kedimizin iştahının açık olması güzel bir şeydir. Fakat çok yemek yeme onların sağlığını olumsuz etkileyebilir. Şeker hastalığına yakalanma riskini oluşturması bir yana, vücut koordinasyonunun hükmedebileceği yağlardan daha fazla depolaması böbrek hastalıkları vb. problemlere karşı da hassaslaşmasını sağlar. Unutmayın ki onlar da biz insanlar gibi bir sağlık donanımına sahiptirler. Fakat bir insan vücudunun dayanıklılığı onlar da yoktur. Bu sebepten veteriner hekim kontrolünü aksatmamalı ve veterinerimizin önereceği yemek periyotlarını düzene oturtmalıyız.

Yeni bir sayı da yeni bir yazı da görüşmek dileğiyle. Kendinize iyi bakın.

OSMAN ÇELİK

Bana twitter üzerinden ulaşabilirsiniz.

© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.

Yazarın Diğer Yazıları


Kedilerde Uyku Düzeni
Kedilerde Kafes ve Veteriner Korkusu
Kediler ve Oyun
Kedilerde İştah ve Yeme Bozuklukları
Kedilerde Davranış Kültürü
Kedilerde Arkadaş Edinme
Sarman
Siyam Kedileri
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir