Loading...
Osman ÇelikSayı 9

Kedilerde Kafes ve Veteriner Korkusu

KEDİLERDE KAFES VE VETERİNER KORKUSU

Merhaba sevgili Evcilce okurları, 9. sayımızdayız ve 1,5 yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. İlk başlarda sadece zaman zaman yazılarımla destek olmayı planladığım bu çalışmanın içinde sürekli var olmak gerçekten çok mutluluk verici. Bu konuda sevgili editörümüz Alper Tülek’e bu satırlar üzerinden bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yazdığım her yazıda ve tüm çalışmalarımda benden desteğini hiç eksiltmedi ve onun pozitif enerjisiyle şimdiye kadar çıkan tüm Evcilce sayılarının sayfalarında yerimi aldım. Bu sayfalarda hem kendi tecrübelerimi paylaşmak hem de diğer yazar arkadaşlarımın yazılarını okuyup hayatıma yeni şeyler katmak gerçekten eşsiz bir olay.

Bu sayımızda kedilerimizin veteriner hekime muayeneye ya da bir yakınımıza geçici bir süre emanet bırakılmak üzere giderken konulduğu kafeslerde hissettiği olumsuzluklardan ve bu olumsuzlukları nasıl aşabileceğimizden söz edeceğim. Geçtiğimiz yazılarımı okuyan okurlarımız iş yerimde ve evimde baktığım 2 kedimin olduğunu hatırlarlar. Bu sayımızda ki konumuz için her iki kedimde kafese konulduğunda yaşadıkları streslerle ilgili bana çeşitli deneyimler yaşatmışlardır. Onlardan gördüklerimle yola çıkarak sizlere kedilerimizde kafes sıkıntısının ya da olası kafes sorununun nasıl çözümleneceği konusunda gözlemlerimi aktarmaya çalışacağım.

Yetişkin bir kedi sahiplendiyseniz; özellikle sizden önceki yaşamını sokaklarda geçiren bir kedi ise kafes işi her zaman çok zor olacaktır. İş yerimde 2,5 yıldır baktığım sarman kedim Übeyt, ırkıyla orantılı 9,5 kg ağırlığında ve şu an 6 yaşında tabiri caizse kocaman bir kedi. 4 yaşına kadar hiç veteriner hekime gitmediği için her kafese girişi sorunlu oluyor. Üstelik büyük boyutlarda bir kedi olduğu için ona bir köpeğin bile rahatlıkla sığabileceği kafes bulduğumuz halde bile beni her yolculuğumuzda aşırı endişelenmiştir. Kafese girdiği her an, nefes alıp verişi değişiyor, ilginç bir ağlama sesi çıkartıyor ve adeta beni vicdan azabından öldürüyordu. Übeyt ilk kafes yolculuğundan bu yana halen aynı davranışları sergiliyor. Daha önce alıştırmadığım için onu bu hareketlerinden uzaklaştırmayı, rahat hissettirmeyi ne kadar denemiş olsam da nafile. İlk hissettiği korku hep onun yanında. Yetişkin kedi sahiplenen hayvanseverlerin kendi kedilerinde bu olumsuzlukları yaşamamaları için yapacakları şeyler çok basittir. Biraz emek istese de kedinizin sağlığı için bunları yapmaya değer. Kedi kafesimizi her zaman onun göreceği bir noktada tutmalıyız. Kapısını sürekli açık bırakıp içine sevip hoşlanacağı oyuncaklardan koyabilirsiniz ya da üstünde uyumayı sevdiği bir minder vb. örtü gibi materyallerde iş görecektir. Zaman zaman o kafesin içine kendi girip çıkmaya başlayacaktır. Eğer aracınız varsa bu da büyük avantajdır. Gittiğiniz her kısa mesafeye kedinizi de kafesine koyup götürün. Kısa süre içinde evinize döndüğünüzde bu küçük gezintiler onu kafes yolculuklarına daha da alışmış bir hale getirecektir. Her seferinde eve döndüğünü bilmek, bunu benimsemek olası psikolojik stresin önüne geçecektir. Hatta mamanızı veteriner hekiminizden alıyorsanız sadece mama almak için bile kedinizi oraya götürün. Bu onu hem kafes yolculuğuna alışır kılmakla kalmayacak hem de muayene olduğu yere gelip gitmekte yaşadığı olumsuz stresleri ortadan kaldıracaktır. Eğer bunları yapmazsanız, ilk kafes yolculuğunda kedinizden garip ağlama seslerinin yanında kusma ve tuvaletini yapma gibi tepkiler göreceksiniz. Kendinizi onun yerine koyun, düşünün; bir an da bir kafese kapatılıp özgürlüğünüz kısıtlanıyor. Kafesle dışarı çıkılıyor ve aldığı kokular değişiyor ve kaldı ki klinikte alacağı tüm kokular onu daha da strese sokmaya yetecektir. Önceki sayımızda burunlarının hassasiyetinden bahsetmiştik hatırlarsanız. Nereye gittiğinden habersiz bir şekilde, kendisinin üstüne gelecek tehdit unsurlarına kanalize olmuş ve bu esnada kafese kapatılmış olan bir kedi verebileceği en olumsuz tepkileri verir. Bu şekilde başladıktan sonra da bu şekilde devam eder ve her yolculuğunuz sizin için bir eziyet haline gelir. Yukarıda söz ettiğim uygulamaları denerseniz bu stres sürecini en aza indirmiş olursunuz. Daha önce ev hayatı yaşamamış yetişkin kediler için bu kafes sorunu her zaman devam edecektir ama bunu en aza ve en sancısız şekle getirmek sizin elinizdedir.

Şimdi uzun süredir yanımızda olan kedilerimizin kafes ve veteriner kliniği sorunlarından konuşalım. Sarmanım Übeyt dışında evimde yanımda olan ve önümüzdeki Aralık ayında kısmetse 10 yaşına basacak olan Siyam ırkı kedim Çöl 3 aylık zamanından bu yana benimle birlikte. Yani kendisi küçücük bir yavru kediyken kafeslerde seyahat etmeye, kliniğe gidip gelmeye alışmıştır. Birçoğumuz bunu yaşar. Küçüklüğünden beri baktığınız kediniz size çoğu zaman sorun çıkarmaz ama gün gelir veterinere giderken bir bakmışsınız onu o kafesin içine sokamıyorsunuz. Ev de yoğun bir kovalamaca oynadıktan sonra zar zor kafesin içine koyarsınız ve kliniğe geldiğinizde de o kafesin içinden üst kilitleri açmadan onu bir türlü çıkartamazsınız. Bunun başlıca nedeni endişenizi ona hissettirmenizdir. Çoğu zaman sorunsuz veteriner yolculukları artık sıkıntı haline geliyorsa bunun en önemli nedeni sizin pozitif olmamanızdır. Rutin aşı ve uygulamalar haricinde kliniği ziyaret etmek zorunda kalışınız ve kedimde ya ciddi bir sağlık sorunu olursa gibi olumsuz düşüncelerinizi kediniz sizinle beraber hissedecek ve bu yüzden asla kliniğe gitmek istemeyecektir. Bu hatayı önceden yaptım ve şu an bile ev de Çöl’ün sağlık karnesi ortaya çıktığında kedim hemen ortadan kayboluyor. Veteriner ziyareti öncesi tüm hazırlıklar hep ona sizin olumsuz hissiyatınızı anımsatacaktır ve her zaman o kafese girişi sorun olacaktır. Kediler bir insan gibi düşünemezler ama hisleri çok kuvvetlidir. Yoğun yaşadığı negatif hisler her tekrarda onlarla birlikte olur. Bunun önüne geçmek için sizin pozitif olmanız gerekiyor. Onlar sizin her anınızda yanınızdalar. Hayatınızda ki başka şeyler için üzüldüğünüz zaman da bunu hissediyorlar ve sizi dinliyorlar. Yaşamdaki en iyi dostunuz, evinizdeki biricik kedinizin sağlığı için endişelendiğiniz an; bu durum onlar için daha karmaşık olacaktır ve o kafese girmemek için ellerinden geleni yapacaklardır.

Yetişkin olarak sahiplendiğimiz ya da yavruyken yuvamızı açtığımız tüm kedilerimizin birer karakterleri vardır. Başlıktaki olumsuzluktan kısa süre içinde sıyrılanda olur uzun süreleri bulan da. Sabır ve özveri ile tüm stresi azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak sizin elinizdedir. Umarım rutin aşı vb. uygulamalar ya da mama alışverişi haricinde herhangi bir sağlık sorunu için veteriner kliniğinizi hiçbir zaman ziyaret etmek zorunda kalmazsınız. Tüm küçük dostlarımıza ve sizlere selamlar. Yeni bir yazı da görüşmek dileğiyle.

OSMAN ÇELİK

Bana twitter üzerinden ulaşabilirsiniz.

© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.

Yazarın Diğer Yazıları


Kedilerde Uyku Düzeni
Kedilerde Kafes ve Veteriner Korkusu
Kediler ve Oyun
Kedilerde İştah ve Yeme Bozuklukları
Kedilerde Davranış Kültürü
Kedilerde Arkadaş Edinme
Sarman
Siyam Kedileri
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir