Loading...
Sayı 4Vilda Barlas

Satın Alma Sahiplen

SATIN ALMA SAHİPLEN

Heyyyy merhaba arkadaşlar, çok özletmedim kendimi inşallah, biliyorsunuz meşhur olmak zor iş, bu davetiye senin o davetiye benim zaman nasıl geçiyor ben de farkında değilim, hatta imza atmaktan Foo şapşiği ile bile uğraşamıyorum. Neden mi? Ne demek neden? Tabii ki meşhur yazar SUSHİ karşınızda. İlahi utandırmayın beni yaaaa, bu kadar alkış yeter sanırım.
Geçenlerde annem ben ve eğrelti otu Foo’yu tıraşa götürdü, şip şak makine tıraşı oldum bitti, nasıl da yakışıklı oldum bilemezseniz, ama şu çirkin Foo tutturdu makas tıraşı olacam da olacam, neyse memoş amcam baya uğraştı onu bir şeye benzetmeye, o arada ben sıkıntıdan patladım, şeytan diyor tut kulağından götür at barınağa kendisini kurtul, bi annemi atlata bilsem hemen kurtulucam ezik şapşal sümsük Foo’dan.
Neyse , tıraş sırasında annem memoş amcayla konuşurken kulak misafiri oldum. Vay arkadaş ne ırk mışız biz be, ben yani Foo değil tabii ki.
Bizim ırk yani Shih-tzu (şitsu) ırkı evde beslemek için en iyi en ideal köpek ırklarındanmış. Soylu, asil, hayat dolu, sevecen, cana yakın, oyuncu, zeki, cesur, atik, yeri gelince nazik, yeri gelince inatçı, bir o kadar da dayanıklıymışız. Vay canına anlata anlata biteremedi annem beni. Genellikle çocuklarla iyi anlaşmakla birlikte sinirlendirildiğinde veya şaşırtıldığında ısırmak değilde kıtlıyormuşuz. Ha ha ha kıtlamak de ne? Ben sinirlendiğimde vallah ısırıyorum niye yalan söyleyeyim, hele Foo’yu kimse elimden alamaz (annem hariç!!!).
Aaaaa iyi bekçilik yaparmışız, hiiiiiç işim olmaz ben yiyip yatarım vallah, Foo düşünsün bekçiliği, yabancı görünce veya sevinince havlamayı severmişiz, ancak evde normalde çok sessizmişiz.
Annem diyor ki Shih-tzu sadece ev hayvanıdır, başka görevi yoktur. Süs olarak evde bakılmalı. Hey yaşa benim annem ya, ne görevi ne işi? Ne kadar da doğru söyluyor annecim benim.
Küçük boyutlarımıza rağmen diğer süs köpeklerine nazaran çok dayanıklıymışız ve sağlam bir yapımız varmış. Çok doğru vallah canlı öğrnek karşınızda işte Foo, bu kadar benden dayak yiyor bana mısın demiyor ezik.


Shih-tzu’lar gururlu(benim gibi), kibirli(Foo gibi) bir görünüme sahiplermiş ama aslında nazik ve çok eğlenceli bir yapıya sahipmişiz.
Shih-tzu’lar özel olarak bir eğitimden geçmelerine gerek yokmuş, bize sadece sevgi gösterilmesi gereken birer süs köpeği mişiz. Oleeeeeeeey
Sohbet muhabbet derinleşince laf  Shih-tzu’ların kökenine geldi, kulaklarıma inanamiyordum, Neeeeee biz saraylarda tapınaklarda tapınıyormuşuz mu? Daha neler? Ben tamam da, Foo’yu hiç düşünemiyorum tapınakta mabedlerde !!!!
Bizim atalarımız “Lhasa apso” kısaca “Lasapso” cinsi köpeklermişler. Bu köpekler Tibet manastırlarında keşişlerin kutsal saydıkları ve yanlarından hiç ayırmadıkları dostları olarak 2000 yılı aşkın bir süre yetiştirilmişler. Bu köpeklerin manastırlardan çıkmaları ve normal halkın beslemesi yasakmış ve ölüm cezası varmış.
Vay canına sayın seyirciler neler duyuyorum? İnamılmaz diyecem demiyorum çünkü ben bunlara layık biriyim, Foo mu? Manastırımda bekçi olarak yaşayabilirdi ancak, o da belki yani, düşünmem gerek.


16. yy gibi ilk Lhasa apso’lar büyük ihtimalle diplomatik dostluk göstergesi olarak Çin imparatorluğunun başkenti yani Pekin’e geçmişler. Çinliler ise Lhasa apso ve Pekin köpeği Pekingese ile çaprazlayıp Shih-tzu’yu geliştirmişler. Neeeeeee o çirkin , suratına yumruk yemiş gibi Pekingese’ler benim atalarım olaaaaaamaaaaz, kabul etmiyorum, bücür, çirkin vahşi köpekler onlar, ayyyyy olamaz!!!! Lhasa apso’lar neyse bize çok benziyorlar, fakat gereksiz ve biçimsiz bacakları ve kocaman çirkin burunları olmasıydı idare ederdi, neyse Allahtan Çin’liler akıllıymış da iki çirkin ırktan dünyalar güzeli bir ırk yaratmışlar. Her iki ırkın en güzel yanlarını almışız Allahıma bin şükür.
Çin’liler de Shih-tzu’ları Pekin’deki yasak kentin içindeki tapınaklarda tutup onlara tapınıyorlarmış. Ah ah ne şanslıymışlar o dönemin Shih-tzu’ları, çok kıskandım, Allah bilir neler yerlermiş, biz zavallılar ise kuru taş gibi kuru mamaymış neymiş taş parçacıkları yemek zorundayız, neymiş daha sağlıklıymış mış, hiç inanmam, mis gibi tavuk butu varken ne yapacağım kuru mamayı????
1920-30’larda ise yasak kente küçük imparatoru eğitmek için İngiltereden gelen öğretmenler bir çift Shih-tzu ingiltereye kaçırıyorlar ve Avrupada çoğalmaya başlamışız, ta ki II. Dünya savaşında ise Amerikan askerleri bu köpekleri çok beğenmişler ve ülkelerine dönerken Amerikaya götürmüşler Shih-tzu cinsini ve oradanda bütün dünyaya yayılmışız. İyiki de yayılmışız insanlar güzellik görsün canım,
İmza en yakışıklı Shih-tzu
SUSHİ


Dr. Vilda BARLAS© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.Yazarın Diğer Yazıları

Satın Alma Sahiplen-8
Satın Alma Sahiplen-7
Satın Alma Sahiplen-6
Satın Alma Sahiplen-5
Satın Alma Sahiplen-4
Satın Alma Sahiplen-3
Satın Alma Sahiplen-2
Satın Alma Sahiplen-1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir