Loading...
Sayı 8Vilda Barlas

Satın Alma Sahiplen

ÖZGÜR RUH” SASHA

Selam millet, Sushi ben;
Hiç sormayın sıkıntıdan patlayacağım , neden mi? Foo yetmiyormuş gibi bir de Sasha cadısıyla uğraşıyorum çünkü. Bu gün hiç istemeden annemin gözdesi olduğunu zaneden cadaloz Sasha’dan bahsedeceğim.
O bir kurt melezi, evet annemin hiç dayanamadığı kurt köpeği. Annem bahçedeki kurt köpeğini Uncas’i kalp yetmezliğinden kaybedince yıkılmış ve kahrolmuştu, yüzü hiç gülmüyordu, günler aylar geçti ama annem kendine gelememişti.
Ben ve şapşik Foo elimizden geleni yaptık , bizi çok seviyordu ama buruktu, üzgündü. Kendini bizimle, sokak köpeklerini ve kedilerini beslemekle avutuyordu, ama ne mümkün, mutsuzluk bitmiyordu.


Bir gün annemin birisiyle konuşurken kulak misafiri oldum, ne? Kulaklarıma inanamıyordum. Annem Uncas’in yerine ormana atılmış ve orman beslenmesi sırasında hayvanseverler tarafından bulunan ve himayelerine alınan bir kurt köpek alacakmış bahçeye. Önce sevindim belki annem birazda olsa mutlu olur diye. Bir kaç gün evde cümbüş vardı, bir hazırlıklar bir hazırlıklar anlatamam. Annem de buruk bir sevinç seziyordum. Bir kaç gün geçti annem herkese bir köpeğin vasiyetnamesinden bahsediyordu. Kaybettiği Uncas’i unutamadığını ve onun bütün varlıklarını çaresiz bir köpeğe vermesini istediğini söylüyordu.
Nihayet büyük gün geldi, bir sonbahar pazar sabahıydı, annem bizi gezdirip mamamızı ve bahçedeki kedilerinin mamasını verdikten sonra erkenden çıktı. Annem hafta içi çok yorulduğu için pazarları biraz geç kalkar ve dinlenmeye çalışır fakat hep bir şeyler ortaya çıkar ve yine dinlenemez. O günde böyle bir pazar sabahıydı. Sasha’yı almak için Bahçeşehir’den taaaa Polonezköy den bile bir kaç kilometre ilerde bir köyde olan “sokaktan kurtarılmış köpek çiftiği” ne gidecekmiş. Annemin dediğine göre git git bitmeyen, tenha ve ormanlık yolllardan 2 saat geçtikten sonra ancak çiftliğe varmış. Sasha’yı getirmişler, cılız, birçok yerinde uyuz ve mantar olan yaralı bereli, ama çok sevecen ve sevgi dolu bir kızmış Sasha. Kurt köpeğe benziyordu ama annem hemen kurt melezi olduğunu anlamış, fakat ne fark eder ha kurt ha kurt melezi. Sasha hemen annemin üstüne atlamış ve yüzünü yalamaya başlamış. O anda annem de ona aşık olmuş. Çirkin, uyuzlu, mantarlı, yaralı bereli ama bir bakışı varmış ki taaa insanın içine işliyormuş diyor annem.


Nihayet yola koyulmuşlar, Sasha bütün yol boyunca kusmuş durmuş, meğersem araba tutuyormuş hanımefendiyi. Hanımefendi dediğime bakmayın çok lanetmiş, çiftliğin yüksek tellerinden kaçıp kaçıp komşu köylülerin tavuklarını yakalayıp çiftliğe getiriyormuş. Tabii bunları annem bilmiyormuş, ve nasıl edepsiz bir köpeğe sahiplendiğinden bihaber iki buçuk saat yolculuktan sonra Bahçeşehire geri gelmişler. Annem Sasha’yı önce veterinere götürmüş; uyuz, mantar ve yaraları için tedavisinin başlanmasını istemiş. Biz onu evde beklerken annem eli boş geldi. İlk tedavisi olduktan sonra ertesi gün Sasha cadısı geldi. Yıkanmış paklanmış taranmış ve mis gibi olmuş. Yüzünde uyuz ve mantardan tüy kalmamıştı. Çiftlikte yüz elliye yakın kurtarılmış ve yuva bekleyen köpek varmış ve birbirine uyuz ve mantar bulaştırıyorlarmış, ancak aşıları ve beslenmeleri olabiliyormuş. Sasha’da onlardan biriyimiş, bebekken kurt köpeği diye alınmış ve melez olduğunu fark edince ormana atmışlar veya evdeki kurt köpekleri hamile kalmış ve doğan bebekler melez olduğu için hepsini ormana atmışlar. En güçlüsü yani Sasha hayatta kalmış belkide, kimbilir, hikayesini kimsecikler bilmiyormuş. Sonuçta hep aynı hikaye vicdansızca yapılan bir eylem, sanki onlarını canı yokmuş gibi, duyguları yokmuş gibi, sanki hayvan oldukları için ve konuşamayıp kendilerini ifade edemedikleri için acıkmıyorlar, susamıyorlar, canları acımıyorlarmış gibi davranıyorlar; hep insan görünümünde yaratıklar.

Neyse Sasha geldi ve cümbüş başladı. Hanımefendi alışmış ya her gün kaçıp kaçıp komşu çiftliklerde yaramazlık yapmaya, eve geldikten iki gün sonra kaçtı edepsiz, annem perişan bütün Bahçeşehiri alt üst etti ama Sasha’dan eser yok. Mahvolmuş ve perişan bir şekilde Sasha’yı sahiplendiren kişiyi aradı. Fakat onlarda merak etmemesini arada bunu yaptığını ve komşu köylülere gidip tavuk getirdiğini söylemişler. Annem burası köy ortamı olmadığı için, araba çarpar veya evin yakınındaki parkta beslediği köpek çetesi ile kavga eder, yaralanır diye çok korkuyordu. Sasha bahçenin çitlerinden resmen uçmuş olması gerek ki dışarıya çıkabilsin. Neyse bizim “Özgür Ruh” Sasha akşama geri geldi, ha tavuksuz ama. Bari tavuk getireydin de bizde yeseydik ve bi işe yarasaydın dedim içimden. Bir iki defa daha bunu yaptı, ve her seferinde de maalesef tavuksuz döndü. Annem ona “Özgür Ruh” lakabını taktı, bahçe çitlerini bir metre daha yükseltti ve bir kaç günlüğüne uzun zincirlerle bağladı Sasha’yi. Çok mücadele verdi annem, onun yerinde kim olsa Sasha’nın ilk kaçışında ve hikayesini öğrendiğinde ne uğraşacağım deyip onu hemen geri verirdi, eski baktıkları kişilerde madem bahçede durmuyor geri getirin dediler. Fakat annem bu, yaparmı böyle bir şey, vazgeçer mi sevdiklerinden. Her zaman zoru başarmak önemlidir der, kolayı her kes yapar diyor sürekli. Anneciğim benim işte, benimle de az uğraşmadı, hâlâda uğraşıyor. Özellikle yaz başlayınca ve her taraf diken olunca, ayağımızdan dikenleri ayıklarken az patmaklarının tadını bakmamışım ben. Her seferinde de anlayışla şöyle der: ah kuzum benim kim bilir neler yaşamışsın ve başına neler gelmiş, ne kadar canın yanmış ki refleks olarak bir anda farkında olmadan diş geçiriyorsundur, bende bin pişman elini yalamaya başlayınca oda bana sarılıp, öpüp, başımı okşuyor, ama bi daha yapmamam gerektiğinide hatırlatır bana. Neyse neredeyse 3 yıl geçti ve bizim “Özgür Ruh” cadısı tam bir “Özgür Dana”ya döndü. Koca bahçemizin tek sahibi O şimdi, bizide, bahçeyide benimsedi, artık kaçmıyor, anladı ki gidebilecek daha güzel bir yer yok bu dünyada annemin yanı başı dışında.
İMZA SUSHİ


Dr. Vilda BARLAS© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.Yazarın Diğer Yazıları

Satın Alma Sahiplen-8
Satın Alma Sahiplen-7
Satın Alma Sahiplen-6
Satın Alma Sahiplen-5
Satın Alma Sahiplen-4
Satın Alma Sahiplen-3
Satın Alma Sahiplen-2
Satın Alma Sahiplen-1
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir