Loading...
Sayı 5Vilda Barlas

Satın Alma Sahiplen

LADY
Heeey millet selam, Bu gün size annemin gözdesinden bahsedeceğim. Çoook eski zamanlara dayanır bu hikayemiz.
Annem kendini bildi bileli hayvanları varmış. Evde ve sokakta bir sürü hayvanı varmış. Çocukken ise anne-babasını bıktırmış, erkek kardeşi ile birlikte nereden yavru kedi, yavru köpek buluyorlarsa eve getirip bakıyorlarmış. Biberon alıp süt ısıtıp beslerlermiş bu yavruları. En son evin bahçesine bir kurt yavrusu getirmişler, belki annem sokak hayvanlarını eve taşımaktan vaz geçer diye, ama nafile annem yoluna devam etmiş. Neyse, annem evlendikten sonra apartman bahçelerinde bir sürü kedi beslemeye başlamış ama ona yetmemiş. Köpek de köpek diyormuş. Bugün yarın babam onu hep oyalarmış. Annem bu kadar tecrübeye rağmen köpek almaya karar verdikten sonra “köpek bakım ve eğitim kitabi” almış ve bir kaç kez okumuş, evet bir kaç kez. Eve hayvan almak isteyenlere de aynı öneride bulunuyormuş. Evde hayvan bakmak kolay değilmiş ve ciddi bir işmiş. Anneme göre eve hayvan almadan önce 1. adım evdekilerin rızasını almakmış, vee ilk adımını atmış ve babamı razı etmiş. 2. adım ise evcil hayvan eğitim ve genel bakımı içeren eğitici kitap alıp, detaylı incelemekmiş. 3. adım ise evinize uygun bir hayvanı seçmekmiş. Evcil hayvanlardan köpek isteniyorsa ve apartmanda yaşanıyorsa küçük ırk, çok havlamayan tür ve az tüy döken cins olması tercih edilmeliymiş. 4. adım ise bakacağınız evcil hayvana uygun minder, mama ve su kabı, tasma ve tabiki oyuncak almakmış. Annemin bu seromonisi bittikten sonra sıra geldi köpek bakmaya, ona göre köpek olsun da ne olursa olsunmuş. Her gün akşam babamı alıp yürüyüş bahanesiyle sitenin veterineri Nihat amcaya götürürmüş.

Fakat her seferinde Nihat amca annemin istediği köpeğe “hayır” diyormuş. Annem diyor ki şimdiki aklım olsaydı doğrudan en yakın barınağa gidip küçük bir şey kapıp gelirdim. Günler ve aylar geçmiş bir gün ümitsizce Nihat amcada kahve içerken kuğ gibi bir anne ve 4 yavrusu içeri girmiş. O anda Nihat amca atlamış ve işte bunlar tam sana göre demiş anneme. Annem zaten kendinden geçmiş ve mest olmuş bir vaziyette yavruları seviyormuş. Birden iki koca kara göz görmüş ona bakan, yavruların biri annemin yanında bir hanımefendi gibi oturmuş ve annemin üstüne uçuşan kardeşlerini izliyormuş. İşte o anda ona aşık olmuş. O yavru sonradan annemin göz bebeği Lady olmuş. “O bir hanımefendi idi” der annem Lady hakkında konuşurken. 26 yıl önceymiş Lady ile tanışması ve dolu dolu 15 yıl geçirmişler beraber. Hala ondan bahsederken gözleri doluyor. Neyse Lady’nin ilk ailesiyle tanışmışlar, Lady üç aylıkmış , aile her gün gelip kontrol etme şartıyla ve sadece doğum masrafları ve üç aya kadar yaptıkları aşıların ücretini alma karşılığında Lady’yi annemlere vermişler. Lady aslında annemden önce bir aileye verilmiş, fakat orada tuvalet eğitimi vereceklermiş diye her yere çiş yaptığında gazete ile poposuna poposuna vurmuşlar ve yavrunun psikolojisini bozmuşlar. Bu nedenle geri alınmış. Annem çok üzülmüş ve o gün bu gün en gözde varlığı olmuş Lady. Annem eve geldiğinde kullanmadıkları küçük bir odanın her tarafını gazete sermiş, diğer odaların tüm halılarını da kaldırmış, ve tetikte kalmış.

Lady yere çiş yapar yapmaz bir gazete parçası ile çişini almış ve ayarladığı oda dolusu gazetelerin üstüne koyduktan sonra Lady’yi o adaya götürmüş, sevecen bir tavır ve ses tonuyla çiş buraya diyormuş. Takip devam etmiş ve sonunda Lady gazetelerin üstüne çiş yapar yapmaz annem ona ödül vermiş ve çok mutlu olduğunu göstermiş, bundan sonra Lady her gazeteye çişini yaptığında sevinerek koşup annemi haberdar ediyormuş ve ödülünü alıyormuş. Annemde yavaş yavaş gazeteleri azaltmış taki bir gazete kalana kadar, böylece o gazete nereye çiş oraya. Anneme göre tuvalet eğitiminin en önemli yollarında biri bu yol ve düzenli sabah akşam gezdirmekmiş. Tuvalet eğitimi bittikten sonra sıra evde tek başına bırakma zamanı gelmiş. Annem Lady’yi kucağına almış ve gözlerinin içine bakarak “ben şimdi gidiyorum ve hemen dönüyorum” demiş. Onu öpmüş ve dış kapının arkasına gitmiş 2 dakika kalmış ve dönmüş. Bu işi her gün 2-3 dakika artırarak yapmış ve Lady yavaş yavaş evde yalnız kalmayı öğrenmiş. Köpek eğitiminin en can alıcı noktası SEVGİ dir. Köpeğiniz her şeyi sevgi ile çok daha hızlı ve kalıcı öğretebilirsiniz diyor annem. Doğru ya banada sadece sevgi ile yaklaştığı için aldığım bütün travmaları unutturabilmiş bana sevgili annem.
Dr. Vilda BARLAS© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.Yazarın Diğer Yazıları

Satın Alma Sahiplen-8
Satın Alma Sahiplen-7
Satın Alma Sahiplen-6
Satın Alma Sahiplen-5
Satın Alma Sahiplen-4
Satın Alma Sahiplen-3
Satın Alma Sahiplen-2
Satın Alma Sahiplen-1
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir