Loading...
Sayı 7Vilda Barlas

Satın Alma Sahiplen

Uncas, Son Mohikan

Selam millet, ben sushi, kâinatın en yakışıklı köpeği, bu sayımızda sizlere acıklı bir hikâye anlatacağım. 3 yıl önceymiş, annem yeni muayenehanesine taşınmış ve koca bahçeye bir kurt köpeği barınaktan alacakmış. Annem pet shop’ların birçoğuna karşı. Bazı hayvan ticareti yapan pet shop’ları kapatmak gerek diyor sürekli. Çünkü süslü vitrinlerinde gördüğümüz o sevimli yavruların anne ve babaları üretim yapan yasa dışı hayvan çiftlikleri ve benzeri yerlerde korkunç şartlarda damızlık olarak kullanılıp. Açlık, sefalet, esaret altında, hiç gün yüzü görmeden, yıllarca küçücük bir kafesin içinde, psikolojileri bozulmuş bir halde, sürekli çiftleştirip, yavru elde edip ve daha bu yavrular annelerine doymadan pet shop’lara satıyorlarmış. Ve en son artık yaşlanıp veya bakımsızlıktan hastalanınca da ormana bir çöp gibi atılıyormuş bu damızlık anne babalar.

Neyse tam o sırada annemin bir hastası fabrikalarında doğum yapmış. Kurt köpeklerinin bir yavrusunu anneme göndermiş. Küçük bir kutunun içinde minicik güzel mi güzel, yaramaz mı yaramaz bir küçük kız. 1 aylık küçücük bir kurt yavrusuydu O. Adını kızılderililerin son mohikanı, son savaşçısı, Uncas koydu annem.

Annem hayvanları çok çok çok sever ama köpekler onun için başkadır. Köpeklerin hepsini de çok sever ama kurt köpeği deyince akan sular durur annem için. Annem sevincinden kabuğuna sığmıyormuş, pamuklar içinde bakmış minik kıza. Fakat ne yazık ki Uncas kalp hastasıymış ve maalesef 1 yaşında hayatını kaybetmiş. Annem kahrolmuş, çok çok üzülmüş, ama hayat bu yapacak hiç bir şey yok ağlamak dışında. Bahçede ki kulübesi, yemek ve su kabı, tasması, adının üstüne yazılmış kolyesi, hepsi bir hatıra olmuş. Sanki hiç yaşanmamış gibi annemin kalbini kemiriyormuş, evde ben ve uyuz Foo vardık. Bizi çok seviyordu ama Uncas’ın ani gidişi onu alt üst etmişti. Gel zaman git zaman acı ve hüzün dolu günler birbirini kovalarken annem yıllar önce okuduğu Bir Köpeğin Vasiyetnamesi yazısı aklına gelmiş. Bu vasiyetnamede şöyle yazıyordu:

Bir Köpeğin Vasiyetnamesi

İnsanlar ölmeden önce vasiyetnamelerini yazar. Evlerini ve tüm varlıklarını geride kalanlara bırakırlar. Patilerimle ben de bir vasiyetname yazabilseydim, son isteğim şu olurdu:
Zavallı ve yalnız bir sahipsiz sokak köpeğine mutlu evimi, mama kabımı, rahat yatağımı, yumuşak yastığımla tüm oyuncaklarımı, bayıldığım o kucağı, tüylerimi okşayan o eli ve bana sevgiyle hitap eden o tatlı sesi bırakırdım.
Üzgün ve korku içindeki bir barınak köpeğine, sahibimin sonsuz sevgi dolu kalbindeki kutsal yeri bırakırdım.
Lütfen ben ölünce “Bir daha evime hayvan almayacağım, çünkü onların kaybına artık dayanamıyorum” deme.
Onun yerine, sevgiden nasibini hiç alamamış, hayatında mutluluk görmemiş ve umudunu tamamıyla yitirmiş bir hayvan bul ve benim yerimi artık ona ver.
Verebileceğim tek şey bu…
Geride bıraktığım o sevgi.

Annemde aynen böyle yaptı, beni Umcas’ı kaybetmeden önce barınaktan kurtarmıştı, fakat Uncas’ı kaybedince kendine geldikten sonra Sasha’yi kurtardı. Sasha da kim mi? Bahçedeki uyuz kız, kurt melezi, 6-7 aylıkken cins bir kurt olmadığını, kırma olduğunu anlayınca, ailesi olacak mahlûkatlar tarafından ormana atılmış. Klasik hikâye, benim hikâyemde olduğu gibi, bir orman beslenmesi sırasında besleme yapan melek abla ve abiler tarafından kurtarılmış ve yolu bizim evle kesişmiş. Bize geldiğinde 10 aylıktı. Geldiğinde evde bir şenlik bir curcuna anlatamam, aylar sonra annemin yüzü gülmeye başladı.

Bir sonraki yazımda da onun hikâyesini anlatacağım size, sevgiyle özellikle hayvan sevgisi ile kalın, imza Sushi


Dr. Vilda BARLAS© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.Yazarın Diğer Yazıları

Satın Alma Sahiplen-8
Satın Alma Sahiplen-7
Satın Alma Sahiplen-6
Satın Alma Sahiplen-5
Satın Alma Sahiplen-4
Satın Alma Sahiplen-3
Satın Alma Sahiplen-2
Satın Alma Sahiplen-1
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir