Loading...
Sayı 9Vilda Barlas

Satın Alma Sahiplen

EVİN ALFA’SI SUSHİ
Merhaba millet,
Bu gün bir şey öğrendim ve çok şaşırdım. Alfa köpekleri varmış, benim gibi göçlü ve akıllı olanlar; köpek sürülerine liderlermiş. Sürü deyince, bizim evde ben, şapşal Foo, özgür dana Sasha, annem, babam ve ablam var. Yani biz 6 kişilik bir sürüyüz.
Alfa’nın özellikleri tam bana uyuyor fakat evimizin Alfası tabiiki annemdir. Annem bizden bahsederken bana “evin delisi pamuk oğlum”, Foo’dan “evin kaprisi kara meleğim” ve Sasha’dan “özgür ruh Sasha bebeğim” diye bahseder. Gerçekten Foo’nun kaprisi çekilmez, ne kapris ne kapris, birde bir mıy mıy bir mıy mıy bildiğiniz gibi değil. Alfa köpek taklidi yapıyor, gezmeye gidince fenalık geliyor; banada annemede. Ben bir Alfa’ya yakışır bir şekilde en önde koşarak gidiyorum ama mıy mıy Foo her seferinde benim gittiğim yerin tam tersine gidiyor ve annemin kolları iki tarafta haç gibi açılıyır. Bir kolundan gerçek Alfa yani ben, diğer kolundan çakma Alfa yani Foo çekiştiriyor. Fakat annemin tek kelimesiyle “BURADAN” demesiyle ikimizde tıpış tıpış arkasından gidiyoruz.


Köpekler doğaları geriği bir grup hayvanıdır der annem. Ve bizlerde onlar ile evin içinde bir grup ilişkisi içindeymişiz. Annem derki:
“Bir köpeğin eğitimi, yaşayacağı yere gitmeden sahibinin eğitimiyle başlar.” “Sahibini eğitmedikten sonra köpeğe verilen eğitimin hiç bir anlamı yoktur.” Alfa Köpek demek Patron Köpek, dominant köpek demekmiş.
Köpeğinin ısırması sahiplerinin yanlış tutum ve davranışından kaynaklanırmış. Sahipleri tarafından saldırgan diye şikayet edilen ve barınaklara bırakılan köpeklerin sorumlusu da sahipleri aslında, doğru yetiştirmeyip kendi hatalarının bedelini onlar cekiyormuş. Bir Köpeği eve getirmenin nedeni ne olursa olsun, liderlik mücadelesini sahibi kazanmalıymış. Evde lider olarak köpeğinizin doğru bir şekilde gelişmesini sağladığımızda hem köpek hemde sahibi uyum içinde daha keyifli bir hayat sürdürebileceklermiş. Annem köpek almak isteyen bir arkadaşıyla sohbet ederken kulak misafiri oldum, annem diyodu ki:
“Köpekler doğaları gereği sürüler halinde yaşarlar ve her sürünün bir lideri vardır bu lidere alfa denir alfa olan dominant olur ve sürünün diğer üyelerine liderlik yapar. Alfa bütün sürü için kararları verir. Genelde bir dişi ve bir erkek alfa olur ve sürünün en zayıf üyesine kadar hiyerarşi devam eder. Eve aldığımız köpek sizi ve ailenizi sürüsü olarak görür. Alfa pozisyonunda olmanız sizin sorumluluğunuzdur. Eğer bunu beceremezseniz köpeğiniz doğal davranış olarak bu rolü üstlenir. Birçok kişi insanlar daha zeki olduğu için otomatik olarak sürü lideri olduklarını sanırlarmış. Bu çok yanlış bir düşünce. Sürü lideri olmak demek iri yarı ve agresif olmak ve savaşmak değildir. Herkes sürü lideri olabilir. Bu bir davranış ve söz geçirmedir. Köpekler sürüdeki yerlerini 3 haftalıkken belirlemeye başlarlar ve büyüdükçe sürü lideri olmak için uğraşabilirler. “Annem nasıl alfa olunur diye çok araştırmış ve bir çok makale okumuş.
“Vahşi hayatta yetişkinler çok erken yavrulara kuralları öğretirlermiş. Yavrunun kafa ve boynundan tutup istedikleri yere indirirler bu sayede yavru onlara saygı duyar ve yetişkin köpeklerin yanına gelirken hafif eğilerek kulaklar arkaya kuyruk sallanarak yaklaşır ve yetişkin köpeğin burnunu yalarlarmış. Yavrular bunu korktukları için değil saygı ve ilgi gösterdikleri için yaparlarmış.”
Annem köpekleri olan arkadaşlarına hep derki; “Hayatınızda hep Alfa Olun. Alfa olduğunuzda köpeğinizle olan ilişkiniz çok daha kuvvetli olacaktır sizi arayacak sizle olmak isteyecek ilginize ihtiyacı olacak ve size saygı duyacaktır. Kendini size teslim etmesi için güven de duymalıdır, bunu sağladıktan sonra tırnaklarının kesimi olsun tüylerinin taranması olsun hiçbir şeye sesini çıkarmayacaktır. “Annem bir makalede bir çalışma okumuş ve çok beğenmiş, çalışma bu şekildeymiş: “Yere oturun iki elinizle köpeğinizin yüzü size dönük şekilde sağlam bir şekilde tutun. Aranızda bir kol uzaklık varken direk gözlerinin içine bakın kaçmaya çalışırsa kalın bir sesle hırlayın rahatlayana kadar onu tutun. 15 saniyeden 45 saniyeye değişik yerlerde bu çalışmayı çeşitlendirin. Yere oturun bebek sallıyor gibi köpeğinizi kucağınıza alın yüzü size dönük olarak bir eliniz ensesinde diğeri sırtında ve sırt tarafı biraz yüksekte tutun yine yukarıdaki gibi bekletip o şekilde rahat durmasını sağlayın. Köpek çok büyükse yukarıdaki çalışmaları köpeğinizle aynı yöne bakar şekilde bacak aranıza alıp aynı yöne doğru dönükken ön ayaklarından tutup kaldırın ve yukarıda gibi bekletin. Bakış Göz kontağı sürülerde çok önemlidir sadece alfa köpek diğerlerinin gözünün içine bakarak lider olduğunu hatırlatır. Köpeğinize direk göz kontağı kurduğunuzda alfa pozisyonunuzu belirlersiniz. Köpeğinizin göz kontağını birkaç saniye sürdürmesini sağlayın ve zorlamayın onun için zevkli bir tecrübe olmasını sağlayın. Kendini lider sanan köpeğinize bu şekilde bakmanız bir yarışa dönüşebilir dikkatli olun. Alfa köpek gözlerini kaçırmayacaktır gözünüzü kaçırmanız hatta kırpmanız bile kendi pozisyonunun alfa olduğunu sanmasını sağlayacaktır. Ayrıca alfa köpek uyandırılmak istemez kendi isteyince uyanır ve uyandırana hırlar. Köpeğinizin kendini alfa görüp görmediğini anlamanız için bir yolda onu serbest bırakmaktır, sizden hiç uzaklaşmadan sizi takip ediyorsa sizi alfa olarak görmektedir çünkü doğada lider her zaman takip edilir. Disiplinde en önemli komut “otur” ve daha da ziyadesiyle “bekle” komutu. Dur ve otur komutunu her durumda kullanabilirsiniz bu köpeğinize kimin patron olduğunu anlatmak için çok iyi bir yöntemdir. Oyun oynamadan, yemek vermeden, dışarı gitmek için kapıdan çıkmadan önce oturtun. Bu köpeğinizin kendi zevki için yapılacak bir şey için önce sizi dinlemesini öğretecektir. İsteklerinizde kararlı ve adil olduğunuzda köpeğiniz sizi lider olarak görecektir. Köpeğinizin size hırlamasına yada diş göstermesine asla izin vermeyin (oyun oynarken bile), eğer bunu yaparsa kızıp boynundaki deriden tutup gözlerine bakıp çok sert olmadan sallayın ve bunun takibinde 15 dakika hiç ilgi göstermeyin. Eğer köpeğinizin size hırmalası diş göstermesi sizi çok korkutuyorsa profesyonel yardım alınız. Ailesini tehdit eden hırlayan bir köpek çok kolay şekilde ısıran ve yaralayan bir köpeğe dönüşebilir. Kesinlikle patronun siz olduğunuzu hissettirin patronluk için mücadele şansı vermeyin”.
Vay arkadaş ne zormuş Alfa olmak, her ne kadar da bir Alfa’nın tüm özelliklerini taşıyorsamda Alfalık ANNEME yakışır.


Dr. Vilda BARLAS© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.Yazarın Diğer Yazıları

Satın Alma Sahiplen-8
Satın Alma Sahiplen-7
Satın Alma Sahiplen-6
Satın Alma Sahiplen-5
Satın Alma Sahiplen-4
Satın Alma Sahiplen-3
Satın Alma Sahiplen-2
Satın Alma Sahiplen-1
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir