Loading...
Engin HuzSayı 10

Yavru Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı

Sevgili Evcilce dostlarım hatırlarsanız geçen sayımızda annesiz dört yavru kediyi sokaktan bulduğumu ve onları nasıl besleyip büyüttüğümü yazmıştım. Fakat maalesef dört yavrudan sadece biri yaşayabildi. Tüm çabalarıma rağmen yaşamamasının sebebi anne karnında tam gelişimini sağlamadan doğum yapması ve doğum esnasında anneden virüs geçmesi. Yaşatmak için hemen hemen 2-3 günde bir veterinere götürdüm; gerekli kontrolleri yapıldı, dış parazitlerden temizlendi. Ayrıca bağışıklık güçlendirici aşılarda vuruldu fakat sadece biri yaşayabildi. Yaşayan biri şu anda 3 aylık çok hareketli yaramaz oyuncu bir yavru, dün itibariyle onu devamlı bakabilecek bir aileye verdim. Yeni yuvasında mutlu olur inşallah. Tabii yine gözetimim altında olacak. Gelelim konumuza yeni doğan kedilerin tuvalet ihtiyacını annesi popolarını yalayarak uyarır ve tuvaletlerini bulundukları yere yaparlar. Yaklaşık 1.5 aylık olunca artık eşelemeye ve kuma yapmaya başlarlar.


İlk tuvalet deneyimi için ona büyük ve kapalı tuvalet almayınız. Yavru kediler için üstü açık ön tarafı aynı kürek ağzı gibi eğimli ve açık bir tuvalet alınız. Aksi halde büyük ve kapalı tuvalete girmeyecektir. Girmemesinin sebebi büyük tuvaletler yerden yüksek olduğu için çıkamayacak ve de kapalı olduğu için acaba girersem bir daha çıkamayabilirim korkusudur. Böylelikle tuvalete girme konusu başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Öncelikle bahsettiğim gibi küçük bir tuvalet alınız, bulunduğunuz yerde yoksa tuvalet evdeki küçük bir bulaşık leğeninin ağız kısmını keserek tuvalet olarak kullanabilirsiniz. Kedi kumu olarak topaklaşan ince kum tercih ediniz kalın kum alırsanız kedinizin patilerini rahatsız edip çizebilir, en güzeli topaklaşan ince kum. Aldığınız kumu tuvaletin içine 4-5 cm yükseklik olacak şekilde doldurmanız yeterli olacaktır fazla doldurursanız eşelemekte zorluk çekebilir. Büyüdükçe yükseklik değerini arttırabilirsiniz mesela yetişkin bir kedinin kum yüksekliği ortalama 10-15 cm arasında olmalıdır. Kumu tuvalete koyduktan sonra yavru kedinizi içine elinizle koyun, kediniz hemen kumu koklayacaktır. Mümkünse evde annesinin tuvaletinden bir parça kum koyun, kumdaki idrar kokusunu alacak o bölgeyi benimseyip her tuvaleti geldiğinde oraya yapacaktır. Kediler içgüdüsel olarak toprağı eşeler dışkısını bıraktıktan sonra da üstlerini kapatırlar yani kedilere tuvalet eğitimi vermenize gerek yoktur. Sadece kumu koymanız ve rahat edeceği ortamı sağlamak yeterlidir. Yavru kediniz kumu eşelemeye başladığında, yanında onu izlemeyiniz, uzaktan onu gözlemleyiniz zaten bir defa kuma yaptıktan sonra başka bir yere kesinlikle yapmaz. Tuvalet temizliğini her gün mutlaka yapınız ufak kürek yardımı ile topaklanan kumu poşetin içine koyup atınız. Yavru kedi tuvaleti küçük olacağı için eksilen kumu 2-3 günde bir tamamlayınız. Kediniz 2.5 aylık olunca artık büyük ve kapalı tuvalete rahatça girip çıkabilir. Kediniz belki küçük bir çocuk gibi oyuna dalıp halınıza idrarını yaptığında sakın onu cezalandırma vurma ya da burnunu idrar yerine sürtme gibi hareketlerde bulunmayınız. Halınızı önce köpüklü bir bez ile siliniz daha sonra sirkeli bez ile tekrar orayı siliniz. Aksi takdirde idrar kokusunu alan kediniz aynı yere idrarını bırakmaya başlayacaktır. Kedinizin tuvaletindeki topaklanan kumları alırken topaklanma sayılarına dikkat ediniz kediler genellikle günde 2 defa büyük tuvaletini ortalama 3 defada küçük tuvaletini yaparlar. Bu sayılardan çok daha azını ya da çoğunu gözlemlerseniz veterinere götürmeniz gerekir. Kedinizde iç parazit ya da ishal olma durumu olabilir. Tuvalet temizliğini yaparken mümkünse kullan at eldiven takınız daha sonra ellerinizi güzelce yıkayınız. Kedinizin tuvaletini de ortalama ayda bir komple boşaltıp içini yıkayıp daha sonra yeni kum ile tekrar doldurunuz çünkü topaklanan kumu alıp takviye yapmak sadece sizi 1 ay idare edecektir 1 ay sonra kumda ufak ufak topaklanmalar kokmalar başlayacaktır. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Engin HUZ

© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.

Yazarın Diğer Yazıları


Yavru Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı
Annesiz Yavru Kedi Bakımı
Kedi Tüyü Kist Yapar Mı?
Kedilerde Uyku
Kedilerde Tüy ve Bakımı
Kedilerde Genel Temizlik : Banyo
Kedinizin Aşılanması
Kedi Seçimi ve Eve Yerleştirme
Kedilerde Tuvalet Eğitimi
Kedim Doğuruyor
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir