Loading...
Murat ÖzkürSayı 2

Yeni Dostunuz Henüz Bir Bebek


Karar vermesi zor evreleri geride bıraktınız, çektiğiniz onca sıkıntıya değdi ve almaya veya sahiplenmeye karar verdiğiniz o mükemmel dostunuzu artık evinize getireceksiniz.
Unutmayın yeni dostunuz henüz bir bebek. Bu durumu göz önünde bulundurmalı ve dostunuzu almadan önce bazı başlıkları değerlendirmeli ve bazı değişiklikler yapmalısınız.
Yavrunuzu köpekler için 6-7 haftalık, kediler içinse 2 aylık süreç tamamlanıp yavrunuz sütten kesildikten sonra almalısınız. Çünkü bu süreç yavruların hem fiziki hem de ruhsal gelişimi için önemlidir. Sütten kesilmiş yavrular çevreleriyle ilişki kurabilecek ve dostluk oluşturabilecek yapıya ve mama ile beslenecek büyüklüğe erişmiş olacaklardır.
Yavru dostlarınızın evinize geldiği ilk 2-3 günlük süreçte daha heyecanlı, meraklı ve ilgiye aç davranışlar sergileyeceklerdir. Bu durumu muhakkak göz önünde bulundurulmalı ve mümkün olduğunca uzun süre yavruyla birlikte vakit geçirebileceğinizi düşündüğünüz tatil zamanlarınızı seçmelisiniz.
Ayrıca dostunuzu almadan önce muhakkak veteriner hekiminizi belirlemelisiniz. Bu konuda çevrenizdeki hayvan sahiplerinden fikir almakla beraber, dikkat etmeniz gereken 2 önemli nokta vardır.
-Size yakın bir konumda olmalıdır
-Acil durumlar göz önüne alındığında 7 gün 24 saat hizmet verebiliyor olmalıdır.

Yavru dostlarınızı aldıktan sonra en kısa sürede hekimleriyle tanıştırmaya özen göstermelisiniz. Unutmayın ki; dostlarınız her şeyin farkındadır ve çevrelerindeki herkesle bağ kurmaktadır. Ayrıca dostunuzun rutin kontrollerinin planlanması, aşılama takvimi ve paraziter tedavi süreci ile gelişim sürecinin en pozitif şekilde düzenlenmesi için yavrularınızın mümkün olduğunca erken hekimleriyle tanışması gerekmektedir.


Küçük dostlarınızı evinize getirmeden önce onların konforu ve güvenliğini göz önünde bulundurmalı ve yaşam alanını düzenlemelisiniz.
Bunun için ilk aşamada yavrunuzun rahat edebileceğini düşündüğünüz bir yeri onun dinlenmesi ve uyuması için belirlemeli ve buraya ister bir pet hayvan yatağı isterseniz büyük bir yastık veya bir battaniye koymalısınız.
Yavrunuzu evinize getirdiğiniz ilk anda bu alana yerleştirmeli ve buraya alışması için belirli bir vakit geçirmesini sağlamalısınız.


Muhakkak mama ve su kabı edinmelisiniz. Mama ve su kaplarını yavrunun kolaylıkla erişebileceği fakat uyku alanını kirletmeyeceği bir yere konumlandırmalısınız.
Ayrıca yavru kediler için muhakkak bir kedi tuvaleti edinmeli ve güvenilir, kaliteli bir kedi kumu ile kullanmalısınız. Aynı şekilde kedi tuvaletinde hem kolay erişilebilir bir alana yerleştirmeli hem de mama, su kabından ve uyku alanından belirli bir uzaklıkta olmasına dikkat etmelisiniz.
Yavru köpeklerinizin tuvalet ihtiyaçları için düzenli olarak dışarı çıkmak zorunda olduğunu ve her dışarı çıkışta tuvalet için ortalama 10 dakikalık süreye ihtiyaçları olduğunu unutmayın.
Yavrunuzu bir köpek seçtiyseniz ve kulübede bakmaya karar verdiyseniz, kulübe seçerken köpeğinizin rahatlıkla sığabileceği, fakat kulübe içersinde yemek yiyemeyeceği, tuvalet yapamayacağı boyutlarda bir kulübe seçmelisiniz. Ayrıca kulübenin muhakkak kapatılabilir bir kapısının olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca yavrunuzun patilerini ve başını sıkıştırabileceği deliklerin olmadığından emin olmalısınız. Yaptığınız veya aldığınız kulübenin yağmur sularını ve rüzgarı içine almadığından emin olmalısınız. Bütün bunlarla beraber kulübenizin kolay temizlenebilir malzemeden yapılmış olmasına önem göstermelisiniz.
Yavru dostunuz eve ilk geldiği andan itibaren çevreyi keşfetme duyusuyla birçok yeri karıştırma isteyecek, diş çıkarma sürecinde olduğu için birçok eşyanızı dişleyecektir. Ayrıca kedi dostlarınız hiç ummadığınız eşyalarınızı tırmalama eğiliminde olacak ve devamlı bir yerlere tırmanmaya çalışacaklardır bu durumu göz önüne alarak yavru kedileriniz için tırmanma tahtası veya platformu edinmelisiniz. Dikkat edilmelidir ki yabancı cisim yutma kedi ve köpeklerde çok sık rastlanan bir problemdir. Evinizde bulunan terlikler, eski kıyafetler, çocuk oyuncakları, plastik şişe ve torbalar, ip yumakları gibi yavrunuzun dikkatini çeken, onun parçalaya bileceği ve yutabileceği eşyaları oynamasını engellemeli ve bu durumu göz önünde bulundurarak dostlarınız için pet oyuncağı edinmelisiniz.


Özellikle bu meraklı yavrularınız sizin hiç öngörmediğiniz problemleri rahatlıkla yapabilecek potansiyelde yaramazlık yapma yetisine sahiplerdir. Bu durumu ciddiye almalı ve gerekli önlemleri almalısınız.
Evinizde bulunan elektrik kablolarını düzenlemeli ve yavrunun ulaşamayacağı şekilde konumlandırarak yavrunun kabloları kemirerek zarar görmesini engellemelisiniz. Elektrik kablolarını işiniz olmadığı sürece prizden çekili tutmalısınız.
Balkon kapılarını kesinlikle açık bırakmamalı evinizi havalandırmak istediğinizde sineklik telini kapalı tutmalısınız.
Temizlik için kullandığınız çamaşır suyu, yüzey temizleyici gibi maddeleri yavrunuzun ulaşamayacağı yerlerde saklamalısınız.
Yavrunuzu banyo ve tuvalet giderlerinden uzak tutmalı özellikle klozet kapaklarının kapalı olduğundan emin olmalısınız.
Yavrunuza evde veya bahçede bakmanız fark etmeksizin bazı bitkilerin yavrularınız için zehirli olabileceğini bilmelisiniz. Yavrunuzun ulaşabileceği konumda zakkum, defne, Atatürk çiçeği gibi (yavrular için toksik etkiye sahip birçok bitki türü vardır. Bunları detaylı şekilde araştırmalısınız.) zehirli bitkiler varsa yavrularınızın bunlardan zarar görmesini engelleyecek şekilde önlemler almalısınız.
Beraber olmadığınız zamanlarda yavrunun güvende olduğundan emin olacağınız bir oda oluşturmalısınız ve yavruyu yanında değilken bu odada tutmalı ve kapısını siz olmadığınız sürece kapalı tutmalısınız.


Bütün bunlarla beraber yavrunuzu ilk aldığınız andan itibaren tasmaya ve künyeye alıştırmanız gerekmektedir. Tasma seçiminde göğüs veya boyun tasması kullanmanızda bir fark yoktur. Yavrunuzun itaat eğitimi tamamlanana kadar tasma kullanmanız önemlidir. Künye ise yavrunun adını ve size ait adres ve telefon ilgilerini bulundurmalıdır. Tasma ve künyeyi ilk taktığınız zaman yavrunuz bu durumu kabullenmeyecek ve devamlı tasma ve künyesiyle uğraşacak hatta ağlama seslerine varan sesler çıkarabilecektir. Bu sürecin geçici olduğunu unutmamalı ve sabırlı davranmalısınız.
Küçük dostlarınızın tüy bakımında ayrıca hassasiyet göstermelisiniz. Tüylerin daha parlak, canlı ve düzgün olması için yavrularınızı düzenli olarak taramalısınız. Bir kedi sahibiyseniz yavrunuzu gün aşırı, köpek sahibiyseniz 3-4 günde bir tüylerini taramalısınız. Özellikle uzun tüylü ırklarda taranmayan tüyler zamanla yapağılaşmaya başlayacak ve ancak profesyonel yardımla, bir çok durumda da traş sonrası düzelecektir. Ayrıca tüy döküm zamanlarında tüy bakım aralarını daha kısa tutmanız gerekmektedir. Tüy bakımı için dostlarınızın yavru veya yetişkin, uzun veya kısa tüylü olmasına göre özel olarak üretilmiş pet hayvan tarağı veya fırçalarından dostunuz için en uygun olanı seçmelisiniz.


Yavru dostunuz için en özen göstermeniz gereken başlıklardan biride beslenmedir. Dostunuzun kediler için 6-8 aylık, köpekler için 1 yaşına kadar olan süreçte (büyük ırk köpekler için 2 yaşına kadar çıkabilir) yavru sayılmaktadır. Yavruların bu süreçteki beslenmesi bütün bir yaşamını etkilemektedir. Bu süreçte yavrunuzun temel aminoasit ve enerji ihtiyaçları yetişkinlik dönemine oranla daha yüksektir. Bu durumu dikkate alarak yavrularınızı yavrular için özel hazırlanmış yavru mamalarıyla beslemelisiniz. Kuru mama tüketimi sırasında yavrularınızın zorlandığını düşünüyorsanız mamasını çok az miktarda su ve süt ile nemlendirerek hafifçe yumuşatabilirsiniz. Yavrularınızı beslerken mama ambalajı üzerinde belirlenen çizelgeye bağlı kalarak 4-6 aylık döneme kadar günde 3 öğünde sonraki dönemde ise 2 öğünde beslemelisiniz. Beslemede mamaların her tür için özel hazırlandığını unutmamalı kedi mamalarını köpeklere, köpek mamalarını kedilere kullanmamalısınız. Yavrularınızı yemek artıklarıyla beslememelisiniz. Bu durum hem yavrunun dengesiz beslenmesine hem de yemek seçmesine neden olacaktır. Dostlarınızı tavuk kemikleri veya küçük kemik parçalarıyla beslememelisiniz. Kemik parçaları sindirim sisteminde farklı bölgelerde batmalar yapabilecek dostunuzun rahatsızlanmasına neden olabilecek ve hatta tedavisi zor komplikasyonlar oluşturabilecektir. Öğün aralarında mümkün olduğunca yavrularınıza abur cubur vermemeli ödül mamalarını öğün yerine kullanmamalısınız. Ayrıca veteriner hekiminiz önermediği sürece beslenme ve mama değişimine gitmemeli zorunlu mama değişimi durumlarında 1 haftalık mama geçiş süreci uygulamalısınız.
Bütün bu değerlendirmeleri yaptıktan gerekli değişiklikleri yapıp, önlemleri aldıktan sonra o müthiş dostunuza çok daha pozitif bir karşılama hazırlamış olacak ve ilk tanışma sürecini daha kolay atlatacaksınız.


Bir sonraki sayıda buluşuncaya kadar,
Sevgiyle kalın…


Vet.Hek. Murat ÖZKÜR© Bu sitede bulunan tüm yazılar Kültür Bakanlığının 2564-7350 ISSN numarası ile koruma altındadır. Kopyalama yapılamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilse dahi yazının tamamı ya da bir kısmı yayınlanamaz.Yazarın Diğer Yazıları

Veteriner Ziyareti
Eğitim Şart
Sevgi mi? Heves mi?
Yeni Dostunuz Henüz Bir Bebek
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir